Amerikan “New England Journal of Medicine” dergisinde yayımlanan bir araştırmaya göre çikolatanın insan zekası üzerinde büyük etkisi olduğu iddia edildi.

ABD’li bilim adamı Franz Messerli, ilginç bir tespitte bulundu. Messerli, bir ülkede kişi başına çikolata tüketimi ile Nobel ödülü kazananların sayısının doğru orantılı olduğunu söyledi.

Bir ülkede çikolata tüketimi ne kadar çoksa, o ülkede Nobel ödülü kazanma ihtimalinin o kadar çok olduğu belirlendi.

New York’taki Columbia Üniversitesi’nde görev alan Dr. Franz Messerli araştırmasında, kakao çekirdeğinin, yeşil çayın ve kırmızı şarabın içerisinde bulunan antioksidan flavonoid maddesinin insan sağlığında bunama riskini azalttığından ve yaşlılarda da zihinsel faaliyetlerin iyileşmesinde etkili olduğundan yola çıkarak, bir ülkede çikolata tüketimi ve bu ülkede yaşayanların ‘zeka durumu’ arasındaki ilişkiyi inceledi.

Messerli, bir toplumun zeka seviyesinin tamamen incelenmesinin mümkün olmadığını, ancak Nobel ödülü kazananları temel alarak o toplumun ve ülkenin zeka seviyesi hakkında bilgi sahibi olunabileceğini ifade etti.

ÇİKOLATA İLE NOBEL ARASINDAKİ BAĞ

Messerli, gözlemlerine dayanarak, kişi başına çikolata tüketimi ve Nobel ödülü kazananların sayısı arasında bir bağlantı olduğunu vurguladı.

İLK SIRADA İSVİÇRE

İsviçre’nin hem çikolata tüketiminde hem de Nobel ödülü kazanma konusunda ilk sırada olduğunu belirten Messerli, orta sıralarda ABD, Fransa ve Almanya’nın, alt sıralarda da Japonya ve Brezilya’nın yer aldığını ifade etti.

TEK İSTİSNA İSVEÇ

Listede yalnızca yılda kişi başı 6,4 kilogram çikolata tüketen İsveç’in istisna olduğunu belirten Messerli, hesabına göre İsveçlilerin 14 Nobel ödülü alması gerekirken 34 ödüle layık görüldüğünü belirtti.

Bu durumu esprili bir dille açıklayan Messerli, “Ya Nobel komitesi halkına iltimas geçiyor ya da İsveç’lilere çok az çikolata bile yetiyor” ifadesini kullandı.

Messerli, verilerin ülke başına ortalama çikolata tüketimine dayanarak saptandığını, Nobel sahiplerinin kişisel olarak ne kadar çikolata tükettiğinin bilinmediğini de sözlerine ekledi.